Esko Eirto (Soome) tehisuru koolitus 17-18.05.2014

Seoses uute reeglite "Jahikoerte jahiomaduste kindlakstegemine tehisurus", mille koostamisel ja vastuvõtmisel on lähtutud kehtivatest reeglitest Soome Vabariigis, toimus 17-18. mail Suurekivi talus kahepäevane praktiline koolitus, mille läbiviijaks oli Esko Eirto, Soomest.

 

Esko Eirtol on koertekoolitamise ja jahikatsete hindamise kogemust üle kahekümne aasta ning nagu ta ise ütleb, on see tema suur hobi ja harrastus. Ise ta koeri ei kasvata, aga kodus peab niiöelda koertehotelli, kuhu saab oma lemmikloomi tuua näiteks kas pererahva reisilolles ajaks või siis spetsiaalselt tema juurde koertekooli. Oma teiseks suureks hobiks pea ta mootorrattaga sõitmist.

Kahel päeval osales koolitusel kokku 17 koera, nendest kaks jack russell`i terjerit, kuus siledakarvalist-, viis karmikarvalist- ja neli pikakarvalist taksi, kellest üks oli küüliktaks. Meie oma kenneli au kaitsesid Welshi terjer ning lühikarvaline kääbustaks. Koolitusel osalenud koertest olid kaheksa koera reaalselt jahis käivad koerad, kellest mitmed on osalenud ka näitustel. Ülejäänud üheksal koeral jahikogemus täielikult puudus, küll aga olid enamus nendest varasemalt kokku puutunud erinevate jahikatsetega.

Koolitaja andis ülevaate urukoerte töö kohta Soomes ning selgitas millisel viisil nendel koolitused toimuvad. Tuleb tunnistada, et päris paljuski oli erinevusi meie tavapäraste koolitusmeetoditega ning tõestas erinevate nüansside kasutegureid ka praktiliselt. Näiteks pooldab tema koera urukoolitamist koera jaoks üksi ja täielikus vaikuses. Seda koeraomaniku toetuse vaatenurgast. Sisenedes uruterritooriumile suunatakse koheselt koer urusuudme juurde ja siinkohal lõpeb koeraomaniku töö. Vajadusel on lubatud mõningane innustamise urgu sisenemisel, edasi peab koer ise töötama. Koerale antakse aega, aega mõtlemiseks mida edasi teha ja kuidas. Õige tee ja meetodi leiab iga koer ise, küsimus on ajas. "Koerad on uskumatult targad ja saavad ise hakkama" on Esko Eirto sõnad, mida paljud omanikud ei pidavat uskuma. Päeva suurim üllataja ja koolitaja sõnade kinnitaja oli küüliktaks, kes vajas vaid korraks kinnitust, et ta teeb niiöelda õiget asja.

Koolitaja andis üldise positiivse hinnangu kõikidele koolitusel osalenud koertele ning kinnitas, et potentsiaali on kõikidel koertel. Mõni lihtsalt vajab rohkem koolitust, mõni vähem. Tähtis on see, et koolitama peab teadlikult, alustades tuleb koerale aega anda ning ei tohi koera üle treenida. Ja urus treenib koer, mitte koera omanik!

Esko Eirto kiitis meie koerte välimikku, just suurust ning selgitas, miks peab aretusel erilist rõhku panema suurusele. Samuti kiitis ta koeraomanikke, kes soovivad jahikatsetega tegeleda ning pakkuda oma lemmikule loomupärast tegevust. Eriti oli ta positiivses mõttes imestunud, et kääbus- ja küüliktakside omanikud asjaga nii tõsiselt tegelevad ja selle üle uhkust tunnevad. Põhjust uhke olla ka on, nagu treeningpäevad näitasid. Paugukatsel osalesid isegi kaks kutsikat, kellest noorim oli 4,5 kuune! Soomes lubatakse urukatsetele taksidest ainult standardtaksid. Koolitaja lubas oma kodumaal nii mõnelegi kääbustaksi kasvatajale info edasi anda mille kõige põnevaga meie siin tegeleme.

MTÜ Jahikool tänab kõiki koolitusel osalejaid ning loodab, et igaüks, kes koolituselt lahkus, sai kaasa uusi teadmisi ja oskusi. Loodetavasti said kõik küsijad vastused oma küsimustele või vastupidi, tekitas ehk koolituspäev hiljem juurde uusi küsimusi? Kellel on küsimus, see mõtleb ja teadmishimu viib edasi!

MTÜ Jahikool tänab Eesti Takside Tõuühingut ja Eesti Kennelliitu, kelle toetusel koolituspäev toimus!

Pildimaterjali koolituspäevast näed siit