Aretus

Kutsikate ja aretuskoerte ülevaatus 2021

Aeg: 26.09.2021 algusega kell 11.00 (sissepääs alates 10.30)
Koht : Pet City uus arena, 
Kohtunik: Jelena Kruus (EESTI)
Sponsor: Advance ja ETTÜ, auhinnad KÕIGILE osalejatele.

Ka sellel aastal on eriauhind kasvstajale, kelle poolt on registreeritud koeri kõige enam!
Osavõtuklassid:
- kuni 5 kuused kutsikad
- kuni 10 kuused kutsikad
- kuni 18 kuused kutsikad
- importkoerad
- järglasterühm (isane või emane 1 või rohkema kutsikaga)
- ametlik aretusklass
Lisaks valitakse parim pea, parim liikuja, pikim koer ja pikim saba kõigi osalejate seast!

Osalustasu: Eesti Takside Tõuühingu liikmele 10 eur koer, teistele 15 eur koer,
ametlik aretusklass Eesti Takside Tõuühingu liikmele 25eur koer, teistele 30eur koer,
järglasterühm Eesti Takside Tõuühingu liikmele tasuta, teistele 10eur

Tasuda saab tõuühingus kolmapäeviti Kadaka tee 42C kell 16.00-18.00 või ülekandega ühingu pangaarvele SEB a/a 10220031659012.
Registreerimine: hiljemalt 20.09.21 elektrooniliselt aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Registreerimiseks saatke tõutunnistuse koopia koos omanike andmete ja osalusklassiga aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Takside aretusülevaatuse eeskiri

Kinnitatud EKL juhatuses

  1. Takside aretusülevaatust viiakse läbi eesmärgiga välja selgitada aretusse sobivad koerad ning saada koertest detailsemad kirjeldused, kui näitustel. 
  2. Aretusülevaatusel võivad osaleda kõik FCI liikmesriikide tõutunnistustega koerad, kes on vähemalt 15 kuu vanused. Nooremad kui 15 kuu vanused koerad võivad osaleda ainult mitteametlikult.
  3. Aretusülevaatust viib läbi üks takside hindamiskogemusega rahvusvahelise kategooria välimikukohtunik, keda vajadusel abistab üks Eesti Takside Tõuühingu aretustoimkonna liige. Läbiviijaks ei tohi olla koera kasvataja või omanik ega ka ükski omaniku pereliige või lähedastes suhetes olev isik. Hindamisprotsessi võib kaasata abilisi mõõtmise osas.
  4. Aretusülevaatust korraldab Eesti Takside Tõuühingu aretustoimkond vastavalt vajadusele, ent mitte harvem kui kord aastas. Kasvataja soovil korraldatakse aretusülevaatus vaid tema kasvandikele eeldusel, et korraga vaadatakse üle vähemalt 8 kasvandikku.
  5. Aretusülevaatusel kasutatakse vastavat akti 3 eksemplaris (vt. lisa 1), mille hindav kohtunik ja abistanud aretustoimkonna liige kirjutavad alla.
  6. Isastele koertele on aretusülevaatuse akt ka tõendiks munandite olemasolu osas.
  7. Aretusülevaatuse tulemusel võib koera tõsta ühest tõust teise suuruse või karvatüübi muutuse ainult siis, kui mõlemad hindajad on rahvusvahelise taseme välimikukohtunikud.  Sellisel juhul täidetakse lisaks tõu vahetamise blankett ja mõlemad kohtunikud allkirjastavad selle.
  8. Aretusülevaatus algab kiibikontrolliga, seejärel koer mõõdetakse ja kaalutakse. Mõõdetavaid kohti on 6. Seejärel vadatakse koer üle 27 punktis, kus teda võrreldakse tõustandardiga. Igas osas on näidatud hindamiskriteeriumid, mille aretusülevaatuse läbi viijad peavad kontrollima ja kindlaks määrama märkides vastava tulemuse akti.
  9. Omadused on klassifitseeritud järgmiselt:

1 - normaalne, tõustandardi kohane

2 - veidi erinev

3 - selgelt erinev

0 - tõustandardi kohane diskvalifitseeriv viga.

10.Kui koer on mõõdetud ja üle vaadatud, antakse üle 15 kuusele koerale lõpphinnang allpool määratletud põhimtõete järgi:

"aretuskasutus lubatud" - Koeras ei ole leitud palju erinevusi ega ka ühtegi selget viga. Ülevaatajate hinnangutes on rohkem ühtesid kui kahtestid. Võib aksepteerida ka paar tulemust "3", kui need ei sega üldmuljet.

"Aretuskasutus lubatud tingimustega" - koeral on mõni üksik suurem viga või mitmeid väiksemaid vigu, mis ei ole tõustandardi kohaselt väga määravad. Aretuskasutuse osas tuleb neile puudustele pöörata tähelepanu nii, et partneril need vead puuduksid.

"Aretuskasutus keelatud" - koeras on mitmeid tõsiseid puudusi, mis selgelt mõjutavad üldmuljet.

"Aretuskasutus keelatud välmiku /iseloomu tõttu" - Koeras on üks või mitu tõustandardi kohast diskvalifitseerivat viga (munandi või hambapuudulikkused; arg, tige või agresiivne koer)

11.Aretusülevaatuse tulemus "aretuskasutus lubatud" ja "aretuskasutus lubatud tingimustega" on võrdsustatud näitusetulemusega.

 12. Aretusülevaatuste tulemused on avalikud ning neid võib avaldada tõuühingu kodulehel ning Eesti Kennelliidu tõuraamatus.

2020 küsitluse kokkuvõte

Aitähh kõigile, kes vastasid aretustoimkonna poolt kokku pandud küsimustikule. Lisatud failist leiate kokkuvõtte.

Aretuse erinõuded taksidele

Järgmised nõuded on ühised kõikidele taksitõugu koertele, keda soovitakse aretuses kasutada:

- silmauuringu tulemus PRA, HC ja RD suhtes tulemusega ""leiuta"" või vastava haiguse DNA test.
- näituselt hinne ""suurepärane"", emastel vähemalt "väga hea" või aretusülevaatus läbimine tulemusega "aretuskasutus lubatud" või "aretuskasutus lubatud tingimustega".

Sama vanemate kombinatsiooniga pesakondi võib olla kuni KAKS (alus: EKL Tõuraamatumäärus).

Kõikidel taksitõugudel on soovituslik tõuomase jahikatse tulemuse olemasolu enne aretuskasutust.

Nõuded peavad olema täidetud enne paaritust.

Erinõuded kehtivad alates 01.05.2021-31.12.2024. 

Free Joomla! templates by AgeThemes